aktualność

Powiatowy Dzień Strażaka

Opublikowano: 16/05/2022

Dnia 14 maja br. odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka. W tym roku organizacją wydarzenia zajęła się Gmina Marciszów. Święto rozpoczęła msza święta w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP, a zaraz po niej kolumna strażackich wozów wraz z uczestnikami uroczystości przeniosła się na plac przy Domu Kultury w Marciszowie. Cała uroczystość odbyła się przy wspaniałym akompaniamencie Orkiestry Dętej z Lubawki.

W wydarzeniu udział wzięli zarówno strażacy zawodowi jak i Ci z Ochotniczej Straży Pożarnej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się parlamentarzyści, samorządowcy m.in. wicestarosta kamiennogórski Małgorzata Krzyszkowska oraz przewodnicząca Rady Powiatu Kamiennogórskiego Edyta Wyrostek, przedstawiciele firm współpracujących ze strażakami, pozostałych służb ratowniczych i mundurowych a także mieszkańcy powiatu.

Jednym z głównych punktów uroczystości było wręczenie odznaczeń dla zasłużonych druhów.

Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa uhonorowani zostali: Trząsalski Łukasz, Frasiak Rafał, Matkowski Jan. Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał Frasiak Krzysztof. Z kolei Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali: Gotowt Marcin, Dul Piotr, Nalichowski Adam, Tylutki Kamil.

Oprócz odznaczeń zawodowym strażakom wręczone zostały także awanse na wyższe stopnie.
Stopień brygadiera otrzymał młodszy brygadier Leszczyński Karol.
Stopień kapitana otrzymał młodszy kapitan Rogala Patryk.
Stopień aspiranta otrzymał młodszy aspirant Zarzecki Michał.
Stopień starszego ogniomistrza otrzymali: Dec Tomasz, Molenda Piotr.
Stopień sekcyjnego otrzymali: Orszulak Paweł, Pasiut Sebastian.
Stopień starszego strażaka otrzymali: Bochenek Adrian, Michalikow Dominik, Rola Tomasz, Tylutki Kamil.

Za szczególne zaangażowanie podczas działań ratowniczo-gaśniczych wyróżnieni zostali: aspirant Nowak Paweł, starszy ogniomistrz Borys Daniel.

Odznaką Strażak Wzorowy uhonorowani zostali: Stępień Dominik, Sokół Tomasz, Jaksoń Piotr, Konopacki Mateusz, Kurnyta Mateusz, Trojankowska Karolina.

W tym roku obchodzone jest również 30-lecie Państwowej Straży Pożarnej. Z tej okazji  komendant powiatowy PSP st. bryg. mgr inż. Sławomir Graczyk pamiątkowymi medalami uhonorował przedstawicieli samorządów oraz służb współpracujących ze strażą.

W imieniu mieszkańców oraz radnych powiatu kamiennogórskiego wicestarosta Małgorzata Krzyszkowska i przewodnicząca rady Edyta Wyrostek podziękowały strażakom za trud i zaangażowanie włożone w ochronę życia i mienia i życzyły bezpiecznej służby oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Zgodnie z tradycją, na koniec wydarzenia, awansowani strażacy zostali wrzuceni do zimnej wody.