aktualność

Głosuj na dolnośląski dąb

Opublikowano: 17/02/2015

Zawalczmy o podium dla polskiego kandydata!

Minął półmetek głosowania na Europejskie Drzewo Roku 2015. Polski kandydat dąb Słowianin zajmuje 5 miejsce. Na prowadzeniu drzewa z Węgier i Estonii. A Słowianinowi po korzeniach "depczą" drzewa z Bułgarii i Anglii. Klub Gaja serdecznie zachęca do poznawania historii niezwykłych europejskich drzew oraz głosowania na Europejskie Drzewo Roku.

Sytuacja w plebiscycie zmienia się niezwykle szybko. Dąb Słowianin zdobył już blisko 6 000 głosów, ale Wielki Dąb z Nottingham oraz bułgarski platan wprost "depczą" mu po korzeniach.  Dąb Słowianin natomiast "goni" drzewa z Czech i Hiszpanii. W konkursie oddano już blisko 110 000 głosów.

 

Głosujmy na dąb Słowianin na stronie http://www.treeoftheyear.org/ lub poprzez stronę www.swietodrzewa.pl.

 

Dąb "Słowianin" z Dębiny na Dolnym Śląsku  przypomina o dawnych dziejach tego regionu, a że ma 450 lat - to wiele pamięta. Jest przy tym wyjątkowo pięknym drzewem , nic dziwnego, że został polskim Drzewem Roku 2014. Jestem przekonana, że ma szansę zostać również Europejskim Drzewem Roku 2015, więc oddaję na ten wyjątkowy pomnik przyrody i historii swój głos - zachęca Elżbieta Dzikowska podróżniczka, pisarka i ambasadorka konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja.

 

W zeszłym tygodniu polskiego kandydata do tytułu Europejskiego Drzewa Roku odwiedził Rob McBride - Tree Hunter i reporter współpracujący m. in. ze stacją BBC.  Podczas wizyty zachęcał do odwiedzenia i poznania dębu Słowianin oraz oddania głosu na to niezwykłe drzewo.

 

Więcej o Słowianinie >>>

Mogą Państwo przekazać  na sadzenie i ochronę drzew rozliczając się za pomocą Bezpłatnego Programu PIT, który znajduje się na stronie Klubu Gaja lub w deklaracji PIT wpisując KRS: 0000120069.

Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska).  Partnerzy:  Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliarda Drzew dla Planety.

Fot. Klub Gaja